Hamas’tan ‘ateşkes’ açıklaması, BM’den ‘insani kriz’ çağrısı: ‘Gazze’de insanlar dünyanın gözü önünde ölüyor’

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi Usame el Hamdan, İsrail ile Gazze Şeridi’ne yönelik henüz nihai bir anlaşmanın söz konusu olmadığını söyledi. Hamdan, düzenlediği basın toplantısında, İsrail ile 2’nci bir esir takası ve Gazze Şeridi’nde tam ateşkes konusunda açıklamalarda bulundu.

İsrail ile şu ana kadar nihai olarak ateşkes ve esir takası konusunda yapılmış bir anlaşmanın olmadığının altını çizen Hamdan, bazı teklifler ve öneriler aldıklarını, Hamas olarak bunun üzerinde çalıştıklarını, Filistin halkının çıkarları göz önünde bulundurarak karar alacaklarını söyledi. Paris’teki toplantıda olası anlaşmaya ilişkin genel çerçeve taslağını Hamas’ın teslim aldığını belirten Hamdan, “İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik tüm saldırılarını durdurması ve Gazze Şeridi’ndeki tüm işgal güçlerini çekmesi esasında anlaşmaya odaklanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Anlaşma taslağı üzerinde durduklarını aktaran Hamdan, çalışmalara ilişkin “Gazze’deki halkımızın üzerinde 17 yıldır devam eden ablukanın kaldırılması, yeniden imar ve ciddi esir takası anlaşması da yer alıyor” dedi.

UNRWA: EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR FELAKET YAŞANIYOR

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in, halkı zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi’nde yaşanan benzersiz felakette, insanların dünyanın gözü önünde ölmeye devam ettiğini bildirdi. UNRWA’nın X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, İsrail’in saldırıları ve ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde gün geçtikçe derinleşen açlık ve insani krize dikkat çekildi.

AA’nın aktardığına göre paylaşımda, “Gazze’de eşi benzeri görülmemiş bir felaket gözlerimizin önünde yaşanıyor” ifadelerine yer verildi. Abluka altındaki Gazze’de her geçen saatin “daha çaresiz” olduğu vurgulanan paylaşımda, “İnsanlar dünyanın gözü önünde ölüyor” ifadesi kullanıldı.

UNRWA’dan iki gün önce yapılan açıklamada, “Gazze’de 2 milyondan fazla insanın devasa insani ihtiyaçları, 16 bağışçı ülkenin UNRWA’ya finansal desteğini durdurma kararı sonrası derinleşme riskiyle karşı karşıya bulunuyor” denilmişti. UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini de kuruma yönelik finansal desteğin askıya alınmaya devam etmesi halinde, sadece Gazze’de değil bölge genelindeki çalışmalarını bu ay sonundan sonra büyük ihtimalle durdurmak zorunda kalacakları uyarısında bulunmuştu.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne göre, İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde 2,2 milyon kişi kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya.

İSRAİL ORDUSU: LÜBNAN’DA 3 BİN 400 HEDEF VURULDU

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari de, ülkesinin Gazze Şeridi’ne saldırılarını başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana Lübnan’da 3 bin 400’den fazla hedefi vurduklarını belirtti. Hagari, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Lübnan sınırında Hizbullah ile çatışmasına ilişkin açıklamada bulundu.

İsrail’in Lübnan’la sınırına onbinlerce asker konuşlandırdıklarını belirten Hagari, İsrail’e sınır hattından sızma saldırılarını bastırdıklarını söyledi. Hagari, saldırılarda 200 Hizbullah üyesini öldürdükleri ve Gazze’ye saldırıların başladığı 7 Ekim’den buyana Lübnan’da 3 bin 400’den fazla hedefi vurduklarını kaydetti. “Hizbullah’ın İran’dan mühimmat tedariğini durdurmaya çalışıyoruz” diyen Hagari, “Hizbullah, Orta Doğu’nun neresinde olursa orada harekete geçeceğiz” ifadesini kullandı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada da 7 Ekim’den bu yana Suriye’de 50’den fazla Hizbullah hedefine saldırı düzenlendiği belirtildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir