Kuran yakacağını açıklamıştı: Paludan’ın İngiltere’ye girişi yasaklandı

İngiltere, daha önce Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği’nin önü de dahil pek çok Kuran yakma eylemi gerçekleştiren ve son olarak benzer bir eylemi İngiltere’de de yapacağını açıklayan ırkçı Sıkı Yön (Stram Kurs) Partisi lideri ve Danimarka-İsveç vatandaşı Rasmus Paludan’ın ülkeye girişini yasakladı.

Paludan, İngiltere’nin kuzeyindeki Wakefield kentinde Kuran yakma eylemi yapmak istediğini duyurmuştu. İngiltere’nin güvenlikten sorumlu kabine yetkilisi Tom Tugendhat, Paludan’ın ülkeye girişine izin verilmeyeceğini açıkladı.

‘PALUDAN İZLENEN İSİMLER LİSTESİNE DE EKLENECEK’

Şubat 2023’te İngiltere’nin kuzeyindeki Wakefield kentindeki bir okulda, Kuran’a zarar verdikleri için dört öğrenci okuldan uzaklaştırılmıştı. 19 Mart’ta Twitter’dan bir video yayınlayan Rasmus Paludan, şehre gelerek, ‘demokratik olmayan güçlere karşı mücadele edeceğini’ iddia etmişti. Irkçı siyasetçi, Ramazan ayının başlaması ile aynı gün Kuran yakma eylemi yapacağını duyurmuştu.

Paludan’ın açıklaması İngiltere parlamentosunda gündem oldu. İsçi Partisi Wakefield vekili Simon Lightwood, Avam Kamarası’ndaki oturumda hükümete seslenerek Paludan’ın ülkeye girişinin nasıl engelleneceğine dair güvence istedi. Kabine yetkilisi Tugendhat, Paludan’ın ziyaretinin halkın yararına olmayacağının göründüğünü ve ülkeye giriş izni verilmeyeceğini söyledi. Tugendhat, Paludan’ın izlenen isimler listesine alındığını da kaydetti.

Ne olmuştu?

Danimarka’nın ırkçı Sıkı Yön (Stram Kurs) Partisi lideri Rasmus Paludan, daha önce Danimarka’da ırkçılık da dahil birçok suçtan 2020’de bir ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Paludan, Fransa ve Belçika’nın yanı sıra diğer bazı Avrupa ülkelerinde de benzer Kuran yakma eylemleri planlamaya çalıştı. Bazı eylemleri sonrası ilgili kentlerde olaylar çıktı.

Paludan, 2023 Ocak ayının sonunda Stockholm’deki Türkiye büyükelçiliği önünde Kuran yakmış, bu olay İsveç ve Türkiye ilişkilerine etki etmişti. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ifade özgürlüğü bağlamında eyleme izin verildiğini söylemiş, “Ancak bir şeyin yasal olması mutlaka uygun olduğu anlamına gelmez” mesajı vermişti. Erdoğan bu olay sonrası açıklamasında, Stockholm’ün NATO üyelik başvurusuna destek verilmeyeceğini söylemişti.

Danimarka merkezli ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan 2019’da yapılan seçimlerde yüzde 1,8’lik bir oy oranına ulaşmıştı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir