Fazıl Say 100. Yıl Marşı’nın kaydını bitirdi

Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına özel bestelediği “100. Yıl Marşı”nın kaydı tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada 100. Yıl Marşı’nın Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde orkestra şefi Can Okan ve koro şefi İlhan Akyunak yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu ile Genç Koro (Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Korosu) tarafından seslendirildiği bildirildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Fazıl Say önderliğinde 230 kişilik dev bir kadro ile Cumhuriyet’e en güzel hediyemizi vereceğiz. Sizlerle paylaşacağımız günü heyecanla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.Fazıl Say ise Türk halkına 100. Yıl Marşı’nı armağan ettiğini belirtti. İşin fikir babasının İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğunu bildiren Say, şunları kaydetti:

“Marş yazmak kolay değil. Özellikle iyi bir şiir bulmak hiç kolay değil. Gelecek vadeden bir şiir bulmak gerekti. Ayten Mutlu’nun ‘Ver Elini’ şiirini bulduk ve irtibata geçtik. Bu şiirden yola çıkarak bestemi ilerletmek istediğimi söyledim. 30-40 yıl önce yazılmış bir şiir olduğu için ona ‘yüzüncü yıl’ ve ‘Atatürk’ konulu eklemeler yapmak gerekti. ‘Göğün mavi şimşeği Ata’mın gözlerinde, daha nice nice yüzüncü yıllara’ gibi gelecekteki yüzüncü yıllara da umutla baktığımızı gösteren cümleleri ekledik. Şiiri bu şekilde tamamlayarak marş haline getirdim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir