Erzurum’da kadın cinayeti: 2 şüpheli için istenen ceza belli oldu

DHA

Kan donduran cinayet 18 Haziran 2022 günü, Erzurum’u sarstı…

Yakutiye’nin Muratpaşa Mahallesi Paşakızı Sokak’taki bir apartman dairesinde Fırat Işık (27), ‘abla’ dediği Ayşecik Dağıstanlı’yı (46) erkek arkadaşı Erdem İçoğlu’yla (33) uygunsuz vaziyet görünce göğsünden bıçakladı.

Ağır yaralanan Dağıstanlı için ambulans çağırmak yerine Fırat Işık ile Erdem İçoğlu, polise verecekleri ifade konusunda 2 saat tartıştı.

İkisi de gözaltına alındı

Polise anlatacakları olayın senaryosunu hazırlayan Işık ve İçoğlu, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu.

Gelen ambulansla hastaneye kaldırılan Ayşecik Dağıstanlı, kurtarılamadı.

Polis, Dağıstanlı’nın ölümüyle ilgili Fırat Işık ve Erdem İçoğlu’nu gözaltına aldı.

İzmaritlerde izi çıktı

Polise verdiği ifadesinde, bıçaklamanın yaşandığı sırada evde olmadığını söyleyen Erdem İçoğlu’nun olay anında evde olduğu, Ankara Kriminal Polis Laboratuvar Müdürlüğü’nün uzmanlık raporunda yer aldı.

Raporda, evde ele geçen muhtelif izmaritlerde Erdem’in de izinin bulunduğu, uzun süre birlikte oldukları anlaşıldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Işık ve İçoğlu, çıkarıldıkları mahkemece ‘eziyet çektirerek öldürme’ suçundan tutuklandı.

Savcılık, eziyet çektirerek öldürmeden ceza istedi

Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianame ile iki sanık hakkında ‘eziyet çektirerek kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesinde şu ifadeler yer aldı:

“Uygunsuz vaziyette görünce ‘ayıptır’ dedim”

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame 3’üncü Ağrı Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, sanıkların yargılanmasına başlandı.

Mahkemede ifade veren Fırat Işık, Ayşecik Dağıstanlı’nın Erdem İçoğlu’nu sevgilisi olarak tanıştırdığını belirterek, şöyle konuştu:

Ayşe ablamın bana sevgilisi olarak tanıttığı Erdem İçoğlu, eve geldi. Ayşe ablam, bir süre sonra ‘sen git gez’ dedi. Ayşe ve Erdem odada otururken, salona gittim. Onlar benim evden çıktığımı düşündüler, ardından içeriden sesler geldi. Kapıdan baktığımda Ayşe ve Erdem’i uygunsuz vaziyette görünce ‘ayıptır’ diyerek, odaya girdim. Ayşe’yi kardeşim gibi gördüğüm için bu hareketine sinirlendim. Odada bulunan bıçağı alarak, Erdem’in üzerine gidip ‘seni öldürürüm, neden terbiyesizlik yapıyorsun’ dedim. Erdem, daha sonra odadan dışarı çıktı.

“Ayşe’yi bıçakladığım için Erdem beni dövdü”

Ayşe abla beni tutup çekince, bıçak yanlışla vücuduna geldi. Daha sonra yere düştü, Erdem odaya geldi. Ben Erdem’e ‘ambulansı arayalım’ dedim. Ancak Erdem ‘kendine gelir’ dedi. 1-1,5 saat Erdem’i ikna etmeye çalıştım. Daha sonra Erdem bana ‘Ayşe’nin tümörü var rahatsızlandı diyelim, ne sen zarar gör ne de ben’ dedi. Ayşe’nin üzerindeki beyaz kazağı çıkardık. Yeşil bir kazak giydirdik. Daha sonra Erdem ambulansı aradı. Ayşe’yi bıçakladığım için Erdem beni dövdü.

Sanık sevgili: Borç yüzünden tartıştılar

Erdem İçoğlu ise ifadesinde, Ayşe ve Fırat’la çay içerken tartışma çıktığını söyledi.

Fırat’a olan borcunu ödememesi yüzünden yaşanan tartışma sırasında Ayşe’nin kendisinden dışarı çıkmasını istediğini belirten İçoğlu, şunları anlattı:

Ayşe ile Fırat ile çay içip sohbet ettiğimiz sırada Ayşe’nin Fırat’a olan borcunu ödememesi sebebi ile aralarında tartışma çıktı. Fırat’a ‘bağırma’ diye ikaz edince, Ayşe bana ‘sen dışarı çık ben hallederim’ dedi. Ben dışarı çıktıktan sonra yine bağırma seslerini duydum. Bahçede sigara içip tekrar Ayşe’nin evine gittiğimde sesler kesilmişti. Fırat’ın elinde bıçak vardı. Fırat, bana ‘gel buraya beni bu işten kurtaracaksın’ dedi. Ben Fırat’a ne olduğunu sorunca; arbede sırasında bıçakladığını, Ayşe’yi benden kıskandığını söyledi. Ben ‘ambulansı arayalım’ dedim. 1 saat bu şekilde Fırat’ı ikna etmeye çalıştım. Daha sonra Ayşe nefes almakta zorlanınca Fırat, yanına geçti. Ben bunun üzerine dışarı kaçıp ambulansı aradım.

Ertelendi

Savunmaları dinleyen mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşma ise ileri bir tarihe ertelendi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir