Endonezya kainat güzeli: Yarışmacılar cinsel tacize uğradı

T24 Dış Haberler

Endonezya kainat güzeli adayları, organizatörleri cinsel tacizle suçlayarak polise şikayette bulundu. Adayların avukatı, yarışmacılardan 3 Ağustos’taki finallerden iki gün önce “vücut kontrolü” ve için üstlerini çıkarmalarının istendiğini söyledi.

Organizatörlerin kadınlara “vücutlarındaki yara izlerini, selüliti veya dövmeleri incelemeleri” gerektiğini söylediği iddia edildi. 

Yarışmacılardan biri, “Haklarımın ihlal edildiğini hissediyorum” dedi. 

Şikayetçi olan üç yarışmacıyı temsil eden Avukat Mellisa Anggraeni, çok daha fazlasının da sesini çıkaracağını söyledi. 

Başkent Jakarta’da polis, daha fazla soruşturma yapacaklarını belirten bir açıklama yaptı. Küresel Kainat Güzeli Organizasyonu da konuyu incelediğini ve cinsel istismar iddialarını “çok ciddiye” aldıklarını belirtti.

Eski bir Endonezya Güzeli olan Maria Harfanti, ülkede vücut kontrollerinin normal olduğunu, yarışmacılardan genellikle çıplak soyunmalarının istenmediğini söyledi. Organizatörlerin ayrıca vücut oranlarını kontrol etmek için yarışmacıların vücut kitle indekslerini de sıklıkla istediğini sözlerine ekledi.

Basın toplantısında şikayetçilerden biri, “vücut kontrollerinin kapalı bir odada yapıldığını ancak bazı erkeklerin de bulunduğunu, kapının tamamen kapalı olmaması insanların içeriyi görmesini sağladığını” kaydetti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir