Cidde’de temsilciler Ukrayna’nın toprak bütünlüğünde uzlaştı

Batılı ülkelerin yanı sıra Rusya’ya destek vermekle itham edilen Çin ve tarafsız bir pozisyonda kalmaya çalışan Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika dahil 42 ülkenin temsilci gönderdiği konferansta, Ukrayna barışı konusunda ilk defa ortak bir ilke etrafında buluşulduğu açıklandı.

ZELENSKİ’NİN PLANI KABUL GÖRDÜ

Cidde konferansına katılan Avrupa Birliği temsilcisinin açıklamasına göre Çin dahil tüm katılımcı ülkeler, savaşın Ukrayna lideri Volodimir Zelenski’nin geçen yıl kasım ayında düzenlenen G20 zirvesinde açıkladığı 10 maddelik planın temel alınarak çözülmesi gerektiği görüşünü benimsedi. Savaşın sona ermesi için ilk şartın Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünün sağlanması ilkesi olduğu belirtildi. Dün de devam eden Ukrayna barışı görüşmelerinde, yıl sonuna kadar tüm ülkelerin katılımıyla uluslararası liderler zirvesi toplanması kararı alınması da bekleniyor. Ukrayna tarafı söz konusu zirvenin yıl sonuna kadar İsviçre’de yapılabileceğini dile getirdi.

RUSYA’DAN TEPKİ

Rusya’nın davet edilmediği toplantıya Moskova’dan tepki gecikmedi. Cidde’den gelen ilk haberleri değerlendiren Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Grigoriy Karasin, “Cidde’de Rusya davet edilmeden yapılan Ukrayna barışı konferansına biz beyin jimnastiği olarak yaklaşıyoruz. Cidde’de nelerin ve hangi bakış açısıyla ele alındığını konferans sonunda detaylı inceledikten sonra görüşümüzü açıklayacağız. Söylemek istediğimiz en önemli husus, Ukrayna’ya barış getirmek için dünya çaba sarf edecekse krizin en aşırıcı uçlarından çalışmaya başlamaması gerektiğidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir