90’ların Sonu ve 2000’li Yılların Başında Yayınlanan ve Hâlâ Sevilerek İzlenen Muhteşem Ötesi Diziler

Merhabalar. Fark etmişsinizdir, bugün bile en iyi diziler listesine giren ya da hâlâ izlenmekte olan diziler genellikle 90’ların sonunda ve 2000’lerin başında çekilmiştir. O dönem televizyon dünyasındaki diziler adeta bir şaheserdi ve çok tutuluyordu. Bu içerikte de 90’ların sonunda ve 2000’lerin başında herkesin severek izlediği dizileri listeledim.

Gelin listeye hep birlikte bakalım.

25. Oz (1997–2003) – IMDb: 8.7

Oz, McManus’un Em(erald) City’deki mahkumları, uyuşturucu ticaretini ve şiddeti kontrol etme çabalarını anlatıyor. Dizi sırasında birçok mahkum grubu oldu ve herkes hayatta kalmayı başaramadı. Gangstalar, Müslümanlar, İtalyanlar, motorcular, Aryanlar, Hıristiyanlar, Latinler, geyler ve bir yığın diğerleri. Dizide her şey, mahkum Augustus Hill tarafından anlatılıyor ve bir arada tutuluyor.

Yaratıcı: Tom Fontana

Oyuncular: Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen

24. Stargate SG-1 (1997–2007) – IMDb: 8.4

General Hammond, Albay Jack O’Neill’ı gizli bir kurtarma görevine atılması için çağırır. Ekibiyle birlikte Abydos’a gelen O’Neill, hiyerogliflerle yazılmış dev bir detaylı kartuşu keşfeden bilim adamıyla buluşur. Tüm işaretler, bunun galaksi boyunca var olan birçok Yıldız Geçidi haritası olduğu gerçeğine işaret eder. Bu, SG-1 ekibinin evrende zamanda yolculuk yapma hayalini gerçeğe dönüştüren bir gelişmedir.

Yaratıcılar: Jonathan Glassner, Brad Wright

Oyuncular: Richard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping

23. Buffy the Vampire Slayer (1997–2003) – IMDb: 8.3

Kaderinde vampirleri, iblisleri ve diğer şeytani yaratıkları öldürmek olan genç bir kadın, arkadaşlarının yardımıyla hayatı boyunca kötülükle savaşır.

Yaratıcı: Joss Whedon

Oyuncular: Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan

22. Sex and the City (1998–2004) – IMDb: 7.3

1990’ların sonlarında New Yorklu dört kadın, cinsel yaşamları ya da sekssizlikleri hakkında dedikodu yapıyor ve kadın olmanın üstesinden gelmenin yeni yollarını buluyor.

Yaratıcı: Darren Star

Oyuncular: Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis

21. The Sopranos (1999–2007) – IMDb: 9.2

New Jersey mafya babası Tony Soprano, ev ve iş hayatındaki zihinsel durumunu etkileyen kişisel ve profesyonel sorunlarla uğraşmak zorundadır ve bu sorunlar onu profesyonel psikiyatrik danışmanlık almaya yöneltir.

Yaratıcı: David Chase

Oyuncular: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco

20. Coupling (2000–2004) – IMDb: 8.6

Bu dizide altı en iyi arkadaş, gerçek aşkı bulmak için hiç bitmeyen arayışlarında seks ve ilişkilerin tüm yönleri hakkında konuşur.

Yaratıcı: Steven Moffat

Oyuncular: Jack Davenport, Gina Bellman, Sarah Alexander

19. Six Feet Under (2001–2005) – IMDb: 8.7

Dizi, Los Angeles’ta bağımsız bir cenaze evi işleten işlevsiz bir ailenin günlük hayatlarında yaşadıklarını konu alıyor.

Yaratıcı: Alan Ball

Oyuncular: Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy

18. 24 (2001–2010) – IMDb: 8.4

Dizide Terörle Mücadele Ajanı Jack Bauer, terörist komploları bozmak ve ulusunu nihai felaketten kurtarmak için zamana karşı yarışmak zorundadır.

Yaratıcılar: Robert Cochran, Joel Surnow

Oyuncular: Kiefer Sutherland, Mary Lynn Rajskub, Carlos Bernard

17. Alias (2001–2006) – IMDb: 7.6

Sydney Bristow, genç, atletik bir üniversite mezunudur ve birinci yılında CIA’in çok gizli bir şubesi olan SD-6 için gizli ajan olarak işe alınmıştır. Birkaç yıl sonra, Sydney yaşam tarzını erkek arkadaşına açıkladıktan sonra, SD-6’nın şeytani başkanı Arvin Sloane, erkek arkadaşını öldürtür. Sydney, SD-6’nın dünyayı yönetmeye çalışan Alliance of 12 adlı haydut bir uluslararası teşkilatın parçası olduğunu öğrenir.

Yaratıcı: J.J. Abrams

Oyuncular: Jennifer Garner, Ron Rifkin, Carl Lumbly

16. Band of Brothers (2001) – IMDb: 9.4

Dizi, ABD ordusuna ait 101. Hava İndirme Tümeni’ne bağlı Easy Company’nin hikayesini ve Overlord Operasyonu’ndan V-J Day’e kadar 2. Dünya Savaşı Avrupa’sındaki görevlerini konu alıyor.

Yaratıcılar: Tom Hanks, Steven Spielberg

Oyuncular: Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston

15. The Office (2001–2003) – IMDb: 8.5

Dizi, şirket şubelerini küçültmeye karar verdiğinde kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bir ofisin hikayesini konu alıyor ve günlük yaşamlarını sürdürürken personel ve yönetici David Brent’i takip ediyor.

Yaratıcı: Ricky Gervais, Stephen Merchant

Oyuncular: Ricky Gervais, Martin Freeman, Mackenzie Crook

14. The Wire (2002–2008) – IMDb: 9.3

Dizi, ABD’nin uyuşturucuya karşı savaşının ve genel olarak ülkenin kentsel çürümesinin bir mikro kozmosu olarak Baltimore sokaklarını konu alıyor. Hikaye sadece birkaç polis memurunun ve uyuşturucu çetesi üyesinin değil, aynı zamanda dünyalarını etkileyen insanların – politikacılar, medya, uyuşturucu bağımlıları ve sıradan vatandaşlar – gözünden de anlatılıyor.

Yaratıcı: David Simon

Oyuncular: Dominic West, Lance Reddick, Sonja Sohn

13. Lost (2004–2010) – IMDb: 8.3

Hayatta kalan Oceanic Flight 815 yolcularının geçmiş, şimdiki ve gelecekteki yaşamları, gizemli bir adaya düştükten sonra bir hayatta kalma mücadelesine dönüşür. Hayatta kalanlar aceleyle oluşturulmuş koloni adadan çıkmanın bir yolunu ararken her keşif daha fazla sırrı ortaya çıkarır.

Yaratıcılar: J.J. Abrams, Jeffrey Lieber, Damon Lindelof

Oyuncular: Jorge Garcia, Josh Holloway, Yunjin Kim

12. House (2004–2012) – IMDb: 8.7

Teşhis tıbbında uzmanlaşmış antisosyal, başına buyruk bir doktor, çatlak doktor ekibini ve zekasını kullanarak önüne çıkan şaşırtıcı vakaları çözmek için ne gerekiyorsa yapar.

Yaratıcı: David Shore

Oyuncular: Hugh Laurie, Omar Epps, Robert Sean Leonard

11. Desperate Housewives (2004–2012) – IMDb: 7.6

Birbirine sıkı sıkıya bağlı ev kadınlarından oluşan bir grup için ‘normal’ banliyö hayatı, en yakın arkadaşlarından birinin gizemli bir şekilde intihar etmesiyle karanlık bir hal alır. Kendi sorunları ve romantik hayatlarıyla uğraşmaya çalışırken diğer yandan bu sorunlarla yüzleşirler.

Yaratıcı: Marc Cherry

Oyuncular: Teri Hatcher, Felicity Huffman, Marcia Cross

10. How I Met Your Mother (2005–2014) – IMDb: 8.3

Ted Mosby, anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmak için çocuklarını karşısına alır. Hikayeyi, arkadaşları Marshall, Lily, Robin ve Barney Stinson’ın anıları üzerinden anlatır. 9 sezon süren efsanevi dizi, Ted’in ‘onunla’ son karşılaşma anına kadar uzanır.

Yaratıcılar: Carter Bays, Craig Thomas

Oyuncular: Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders

9. Grey’s Anatomy (2005– ) – IMDb: 7.6

Dizi, en iyi cerrahlardan biri olan Dr. Ellis Gray’in kızı ve gelecek vadeden bir cerrah olan Meredith Gray’in etrafında dönen tıbbi ve romantik bir dramadır. Dizi boyunca Meredith, Seattle Grace Hastanesi’ndeki cerrah arkadaşlarıyla birlikte profesyonel ve kişisel zorluklardan geçer.

Yaratıcı: Shonda Rhimes

Oyuncular: Ellen Pompeo, Chandra Wilson, James Pickens Jr.

8. Rome (2005–2007) – IMDb: 8.7

Bu İngiliz tarihi dramasında, iç savaş ve fetih savaşlarıyla dünya tarihini değiştiren Roma cumhuriyetinden otokratik imparatorluğa çalkantılı geçiş, hem Jül Sezar’ın ve ailesinin hem de evlatlık edindiği halefi Octavianus Augustus’un aristokratik bakış açısından anlatılıyor. Hikaye onların siyasi müttefikleri, hasımları ve özellikle asker Lucius Vorenus ve Titus Pullo ve ailelerinin siyasi bakışlarını da göz önüne alıyor.

Yaratıcılar: Bruno Heller, William J. MacDonald, John Milius

Oyuncular: Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker

7. Prison Break (2005–2017) – IMDb: 8.3

Siyasi bir komplo nedeniyle masum bir adam idam cezasına çarptırılır ve tek umudu, ikisini de içeriden dışarı çıkarmak için kendisini kasten aynı hapishaneye göndermeyi görev edinmiş olan kardeşidir.

Yaratıcı: Paul T. Scheuring

Oyuncular: Dominic Purcell, Wentworth Miller, Amaury Nolasco

6. The Office (2005–2013) – IMDb: 9

Bu dizi, yöneticinin ve ‘yönettiği’ çalışanların günlük yaşamlarını konu alıyor. Ekip, çalışanları 7/24 takip ediyor ve şirketin büyümesini sürdürmek için ne gerekiyorsa yapacakları için oldukça komik ve tuhaf karşılaşmalarını kaydediyor.

Yaratıcılar: Greg Daniels, Ricky Gervais, Stephen Merchant

Oyuncular: Steve Carell, Jenna Fischer, John Krasinski

5. Supernatural (2005–2020) – IMDb: 8.4

İki erkek kardeş, avcı olarak babalarının izinden giderek canavarlar, iblisler ve yeryüzünde dolaşan tanrılar da dahil olmak üzere birçok türden kötü doğaüstü varlıklarla savaşırlar.

Yaratıcı: Eric Kripke

Oyuncular: Jared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver

4. Dexter (2006–2013) – IMDb: 8.7

O dışarıdan akıllı ve bir o kadar da sevimli gözükse de günlerini suçları çözmek ve geceleri onları işlemekle geçiren Amerika’nın en sevilen seri katili Dexter Morgan’dır.

Yaratıcı: James Manos Jr.

Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas

3. Gossip Girl (2007–2012) – IMDb: 7.5

Dizi, yukarı doğu yakasındaki ayrıcalıklı gençlerin hayatlarını takip ediyor. Serena Van Der Woodsen sarışın ve güzel bir sosyetiktir. Serena’yı herkes bilir. Blair Waldorf, Serena’nın en iyi arkadaşıdır. Nate Archibald, Blair’in erkek arkadaşıdır ama Serena yatılı okuldan döndüğünden beri Nate tuhaf davranıyordur. Chuck Bass zengin ve kibirli bir kişidir. Daniel Humphrey, Brooklyn, NY’den kimsenin tanımadığı yalnız bir çocuktur.

Yaratıcılar: Stephanie Savage, Josh Schwartz

Oyuncular: Blake Lively, Leighton Meester, Penn Badgley

2. Fringe (2008–2013) – IMDb: 8.4

Bir F.B.I. ajanı, açıklanamayan bir fenomen fırtınasını mantıklı hale getirmek için kurumsallaşmış bir bilim adamı ve oğluyla çalışmak zorunda kalır.

Yaratıcılar: J.J. Abrams, Alex Kurtzman, Roberto Orci

Oyuncular: Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble

1. Breaking Bad (2008–2013) – IMDb: 9.5

Ameliyat edilemez derecede akciğer kanseri teşhisi konan bir kimya öğretmeni, ailesinin geleceğini güvence altına almak için eski bir öğrencisiyle metamfetamin üretip satmaya başlar.

Yaratıcı: Vince Gilligan

Oyuncular: Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn

Sizin 90’ların sonu ve 2000’li yılların başında izlediğiniz favori diziniz hangisi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir